Foobiate ja maaniate raamat

„Foobiate ja maaniate raamat“ annab põneva lühiülevaate inimeste psüühikakiiksudest – 99 kinnismõttest, nii haruldastest kui ka laialt levinud vaimse tervise häiretest, alustades näiteks arahnofoobiast (ämblikuhirm) ja süllogomaaniast (asjade kogumise sundtung) ning lõpetades koumpounofoobiaga (nööbihirm). Nupust nikastunutele on tihti ühiskonnas viltu vaadatud. Aga mida tunnevad foobid ja maniakid ise? Mis ja miks äratab neis kõige tugevamat jälestust või iha?

Foobiad ja maaniad on sügavalt isiklikud nähtused, mis ei ole enamasti moe- ega ajastupõhised, vaid kuuluvad tänapäevalgi levinud ärevushäirete hulka. Kes meist nende võrku langeb, ei sõltu ei meie sotsiaalsest staatusest, haridustasemest ega jõukusesest-vaesusest. Kuid tänapäeval mõistab ühiskond, et vaimse tervise probleeme saab ravida või vähemasti leevendada.

Briti ajakirjanik ja mitme raamatu autor Kate Summerscale on leidnud ajaloost värvikaid ja haaravaid seiku, mõistatusi, millele teadlased on juba aastasadu püüdnud saada teaduspõhist selgitust, et leida ravi ja aidata psüühikahäiretega inimestel oma deemonitest jagu saada. Raamat toob päevavalgele inimmõistuse vingerpusse ja avalikkuse eest peidus hoitud saladusi keskajast kuni tänapäevani.

Kate Summerscale

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Koumpounofoob kohkub nööpide ees tagasi samamoodi, nagu kohkuks ta tagasi raske haiguse ees.

Steve Jobsi foobia

Jobsi foobia pani aluse iPhone’i puutetundliku ekraani loomisele

Apple’i kaasasutaja Steve Jobs kandis kuuldavasti kõrge kaelusega džempreid, sest kannatas koumpounofoobia ehk nööbikartuse all (koumpouno tähendab uuskreeka keeles nööpi). Tema toonase kolleegi tarkvaradisainer Abraham Faragi sõnul laienes Jobsi foobia ka kõiksuguste aparaatide nuppudele ja klahvidele.

1990. aastatel, rääkis Farag, oli Jobs möödunud arvutihiire prototüübist, millele olid klahvid veel paigaldamata. «Geniaalne,» märkis ta. «Mingeid klahve pole üldse vaja.» Seda kuuldes sööstsid tarkvarainsenerid välja töötama klahvideta hiire varianti.

Niisamuti olevat iPhone’i puutetundliku ekraani loomine olnud osaliselt ajendatud Jobsi vastumeelsusest telefoniklahvide vastu. Koumpounofoobidele on ebameeldiv isegi mõte, et nad võiksid nööpi puudutada.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST