Hetkede jõud

Miks mõnel kogemusel on ebatavaliselt suur mõju?

„Elu ei mõõdeta mitte hingetõmmete arvu, vaid hetkede järgi, mis võtavad hingetuks“!

  • Miks me tunneme end kõige mugavamalt siis, kui asjad on kindlad, aga kõige elusamana siis, kui need seda ei ole?
  • Miks meile jäävad meelde peamiselt elu parimad või halvimad kogemused?
  • Miks mõni restoranikülastus ununeb kohe, aga teine püsib meeles aastaid?
  • Miks me mäletame mõnda ammu toimunud sündmust või kohatud inimest väga täpselt, kuid viimasel nädalal toimunut on keeruline meenutada?
  • Miks tundub, et aeg ja elu mööduvad aasta-aastalt järjest kiiremini?

Meil kõigil on elus määravaid hetki ja tähendusrikkaid kogemusi ning me hindame ka  oma elu just mälestustes püsivate erakordsete hetkede järgi.

Paljud usuvad, et need hetked on saatuse, õnne või mõne kõrgema jõu sekkumise tulemus. Raamatu autorid, vennad  Chip ja Dan Heath, aga teavad, et igaüks on võimeline looma õnnestavaid kogemusi, olukordi ja hetki, mis kas juhivad meid täiesti uude suunda, mõjutavad näiteks karjääriredelil liikumist või rikastavad suhteid teiste inimestega.

„Hetkede jõud“ on täis veenvaid lugusid ja näiteid, mis kõrvuti teaduslike avastustega aitavad sul vaadata ratsionaalsest mõistusest kaugemale, et leida inimkäitumise ja veendumuste innustajaid. Seda mõistes suudad muuta elu tähendusrikkamaks, meeldejäävamaks ja nauditavamaks ning rikastada oma lähedaste, kolleegide või klientide päeva meeldejäävate emotsioonidega, mis pealekauba võivad sulle ja sinu ärile kasu tuua.

Raamatut lugedes saad teada, millest koosnevad määravad ja erakordsed hetked elus. Teadlikult tegutsedes ei pea sa selliseid hetki ootama jääma, vaid oskad neid ise luua!

Chip ja
Dan Heath

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Pigem riskida, midagi proovida ja saada vastus kogemusest, mitte oma naba imetlemisest. 

Hetked

Millised on ülendavad hetked? 

1. Ülendavad hetked on rutiinist kõrgemale kerkivad kogemused. Niisugused, mis tekitavad rõõmsaid, üllatavaid, motiveerivaid ja kaasavaid tundeid. Näiteks: sünnipäevapeod, pulmad, jalgpallimatšid, avalikud esinemised või spontaansed reisid.

2. Mõnel tegevusel on enesestmõistetavalt tipphetk, näiteks mängudel, sooloesinemistel ja tähistamistel. Aga mõned muud alad vajuvad masendavalt lamedaks. Keskkooli direktor: „Koolijuhtimine on lõputu tegevus. Vilumust ei saavuta selles kunagi.“

3. Kolmeosaline retsept, kuidas luua rohkem ülendavaid hetki: 1) edenda sensoorseid aistinguid, 2) panusta rohkem, 3) muuda stsenaariumi. Tavaliselt on ülendavatel hetkedel kaks või kolm neist omadustest olemas.

4. Kolmas osa – stsenaariumi muutmine – vajab erilist tähelepanu. Kui muudad stsenaariumi, petas sa inimeste ootusi sündmuste arenemise suhtes. See on strateegiline üllatus.

5. Stsenaariumi muutvad hetked on organisatsioonilise muutuse jaoks kriitilise tähtsusega. Nad tõmbavad joone uue ja vana vahele. VF Corporation lõpetas juhtkonna koosoleku mõne minutiga ja viis inimesed välja – surfitundidesse või komöödiat improviseerima.

6. Kõige meeldejäävamad ajad elus on just need, mil stsenaariumit muudetakse. Meenuta aega, mis oli tulvil uudsust: esimene suudlus, esimene töökoht jne. Uudsus tundub aja kulgu aeglustavat. Sellepärast tundubki vananedes aeg kiiremini kaduvat.

7. Ettevaatust: isegi selle lihtsa kolmeosalise retsepti abil on ülendavaid hetki raske luua. See pole konkreetselt kellegi ülesanne ja neid on lihtne edasi lükata või nende tähtsust vähendada.

8. Tippude loomine on oma hinda väärt. Just need toovad ellu eredamaid hetki.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST