Miks meil paarisuhet ikka nii väga vaja on?

Tegemist on artiklikogumikuga Katrin Saali Sauli kolumnidest, mis on varasemalt ilmunud ajakirjas Edasi.

Inimese subjektiivne õnnetunne pidavat seisma neljal suurel vaalal: inimese tervislik seisund, paarisuhe, eneseteostus ning füüsiline ja materiaalne turvalisus. See, missugune on sinu suhe sulle kalli inimesega, mõjutab otseselt kõiki teisi aspekte: nii tervist, eneseteostuse võimekust kui seeläbi võimet luua endale turvaline keskkond. Paarisuhe on väga suure tähtsusega meie heaolus.

Mõistlik oleks enne suhte loomist tunda põhjalikult oma vajadusi ning leida partner, kes sobib neid rahuldama. Tark oleks õppida tundma ka partnerit, enne kui temaga kooselu alustada. Tegelikult on muidugi hea küsimus, kas me iseennastki tunneme ja kui palju on üldse võimalik oma partnerit tundma õppida. Liiatigi me ju muutume kogu aeg, meie vajadused on sõltuvalt elufaasist täiesti erinevad.

Hea suhte lihtne valem: heas suhtes on mõlema partneri vajadused rahuldatud. Aga, kuidas seda saavutada?

Eia Uus soovitab: “Katrin Saali-Saul kirjutab suhetest ja enesearengust köitvalt ning mõtlemapanevalt. Kuna kõik selle kogumiku tekstid ilmusid algselt Edasis, siis on tegu lihtsasti vastuvõetavate ampsudega, mida saab lugeda ükshaaval, ilma et peaks end väga sügavale teooriasse uputama. Soovitan lugeda nii suhtes kui vallalisel!”

Katrin Saali
Saul

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

See, missugune on sinu suhe sulle kalli inimesega, mõjutab otseselt kõiki teisi aspekte: nii tervist, eneseteostuse võimekust kui seeläbi võimet luua endale turvaline keskkond.

3 ideed

3 head ideed, kuidas suhe paremaks muuta:

Parim kingitus partnerile on õppida ära tema armastuse keel 

On olemas viis armastuse keelt, mida me igaüks vastavalt oma eripärale kasutame ja mida me igatseme, tundmaks, et oleme armastatud. Need on sõnad, kvaliteetaeg, kingituste saamine, teenimiskunst ja füüsilise puudutuse keel. 

Toeta partneri unistusi 

Kui me anname endast ja oma unistustest teada, aga partner ei austa neid, ei taha neist midagi teada või veel hullem – naeruvääristab me vajadusi ja unistusi, ootavad suhet peagi karid. Iga unistus on omamoodi ilus ja õiglane. Üksi unistus pole suhtele halb. Heas suhtes on on partnerid teadlikud teineteise vajadustest ja unistustest ning aitavad vastastikku teineteisel oma unistusi ellu viia. 

Ära kritiseeri ja süüdista 

Süüdistamine on üks laastav suhtlusvorm. Me peame oskama suhtes vahet teha kaebusel ja kriitikal. Suhtes on normaalne, et meil on aeg-ajalt esitada mõni kaebus, kui mõni asi pole nii, nagu soovime. Kaebusel on kolm osa: 

  1. kirjeldan olukorda, mis mind häirib; 
  2. kirjeldan seda, kuidas ma ennast tunnen; 
  3. ütlen, mida ma vajan.

Sellele kontrastiks väljendab kriitika enamasti negatiivset suhtumist mitte olukorda, vaid partnerisse. Me ei kritiseeri tavaliselt mitte partneri tegu, vaid partnerit ennast. 

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST