Päikesevalvaja

Lilli ei ole enam laps, aga ta pole veel ka teismeline. Ta on muutumas, kuid loodus ta ümber on selline, nagu see kogu aeg on olnud. Tüdrukul on päikesest ainult ähmane mälestus, maailm, nagu tema seda tunneb, on vihmane ja pime. Mitte miski ei taha märjas mullas kasvada, ühelegi taimele ei meeldi igavene hämarus.

Lillil ei ole vanemaid, ta elab koos vanaisaga, kes hoolitseb selle eest, et külarahval oleks köögivilju. Ühel päeval unustab vanaisa oma lõunasöögi koju ja kui Lilli talle kasvuhoonesse järele jookseb, avastab ta midagi, mille tõttu muutub kõik…

Lilli märkab saladuslikku teed, mis viib metsa, kuhu ükski laps minna ei tohiks. Aga uudishimulik tüdruk ei ole nagu teised lapsed, ta surub hirmu alla ja otsustab teed järgida. Sealt, tumedate puutüvede vahelt, leiab ta teistsuguse, õitseva maailma, millest saab alguse suur seiklus. Lilli peab seisma vastamisi oma suurima hirmuga, kuid leiab ka õnne ja armastuse – ja lootuse uuest kevadest.

Aastaaegade kvartett, mis algas talveraamatuga “Lumeõde”, on nüüd jõudnud uue iseseisva jutustusega kevadesse. “Päikesevalvaja” on suurejooneline lugu nii väikestele kui ka suurtele, teos, mille ümber võib koguneda terve pere.

Autorist: Maja Lunde esimest täiskasvanutele kirjutatud raamatut “Mesilaste ajalugu” saatis kohene märkamine ja kiire edu paljudes riikides, Saksamaal oli teos koguni kolm aastat menukite nimekirjas. Järgnesid “Sinine” ja “Prževalski hobune”. Lunde raamatuid on tõlgitud enam kui neljakümnesse keelde.

Kunstnikust: Lisa Aisato on üks Norra tuntumaid illustraatoreid. 2019. aastal ilmus “Elupildid”, mis on kogumik nii tema klassikaks saanud illustratsioonidest kui ka uutest töödest. Ta on illustreerinud ka pildiraamatud “Tüdruk, kes tahtis päästa raamatud”, mille autor on Klaus Hagerup, “Odd on muna” ja “Kala Lunale” ning koos Tor Åge Bringsværdiga raamatuseeria troll Tambarist. Lisa Aisato on illustreerinud ka kaks kriitikutelt kiidusõnu saanud menuraamatut “Varsti sa magad”, autoriks tema õde Haddy Njie, ja “Noortele”, mille on kirjutanud Linn Skåber. Tema illustratsioonid on ilmunud ka Dagbladeti laupäevalehes aastatel 2009–2020.

2018. aastal ilmus lastele mõeldud menuraamat “Lumeõde”, mille on samuti illustreerinud Lisa Aisato. “Päikesevalvaja” on selle iseseisev järg.

Maja Lunde

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Kogeda kevadet, mõtlesin Lilli! Kogeda seda, et maailm tegelikult ka muutub, selle asemel et olla kogu aeg samasugune.

Katkend raamatust

Aga ma ei saanud midagi teha. Päikesevalvaja hoidis suurest hõõguvast kerast kõvasti kinni, ta oli selle tõttu oma südame kaotanud, ja ta ei kavatsenudki mind kunagi kuulama hakata.

Ma kerisin ennast Poisi kõrvale kerra ja sulgesin silmad. Tema hingamine oli peaaegu kadunud, ta kaob ja mina koos temaga. Mu veri kuivab, see voolab üha aeglasemalt ja peatub siis täiesti.

Ja mina kaon igaveseks.

Kaon igaveseks.

Kaon…

Keegi katkestas mu mõtte. Mingi hääl.

Haukumine? Kas see oli haukumine? Ja sammud?

Jah… välkkiired sammud, mis meile lähenesid.

Ma avasin silmad. Minu ette ilmus üks kuju ja järgmisel silmapilgul nägin ma, et see oli mulle maailma kõige kallima looma vari: see oli Koer.

Oma märja ja külma koonuga lakkus ta mu nina, niuksus ja nuutsus. Siis avastasin ma, et ta oli midagi minu kõrvale maha asetanud. See oli väike lasteämber, mille me jõest leidsime. Ja selles oli vesi.

Korraga tundus mulle, et veri hakkas minus kiiremini voolama, ma suutsin end istuli ajada, värisevate kätega haarasin ma ämbri ja jõin ahnete sõõmudega.

„Koer,“ ütlesin ma. „Armas, kallis Koer. Aitäh.“

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST