Tervislik toitumine

Kas vastuoluline info toitumise kohta ja selle üleküllus on tekitanud Sinus tunde, et tervislik ja mitmekesine söömine on justkui tuumateadus? Tänapäeval on toitumise kohta väga palju infot, mis on tihtipeale lünklik, vastuoluline, kallutatud või põhineb kellegi veendumustel, mitte inimorganismi ainevahetuse vajadustel. Käesolev raamat koosneb kahest suuremast osast – toidu- ning toitumis- ja liikumissoovitused. Lisaks leiab soovitustest lähtuva nädala näidismenüü koos retseptidega. Samuti leiad põgusa ülevaate söömispsühholoogiast, seedimisest, toidupakendite lugemisest ja toiduohutusest. Usume, et toitumisest teadliku inimesegi jaoks leidub siin ahaa-momente.

Sellest raamatust saad vastuse küsimustele:

  • Miks me peaksime sööma ja miks me tegelikult sööme?
  • Mis juhtub toiduga meie kehas?
  • Mis vahe on valkudel ja proteiinidel?
  • Kas kolesteroolikartuses peaks muna söömist vältima?
  • Kas supertoidud ja rasva põletavad toidu(aine)d on üldsegi olemas?
  • Miks ei tasuks tervise huvides riisigalette igapäevaselt tarbida?

Ja veel paljudele teistele küsimustelegi ning leiad usaldusväärset infot tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise kohta.

Tagli Pitsi on töötanud Tervise Arengu Instituudis toitumise eksperdina juba üle kümne aasta. Lisaks on ta üle kahekümne aasta õpetanud Tallinna Tehnikaülikoolis menüüde analüüsimist ja koostamist ning toitumise põhitõdesid. Tagli Pitsi oli viimaste Eesti toitumis- ja liikumissoovituste koostamise töögrupi eestvedaja.

Kristin Salupuu oli esimene riikliku kutsetunnistuse saanud toitumisnõustaja, kes on koostööd teinud nii ülekaaluliste laste peredega kui ka bikiinifitness-sportlastega. Hetkel töötab ta Tervise Arengu Instituudis riikliku toidu koostise andmebaasi haldurina. Põhitöö kõrvalt aitab ta tänaseni inimestel elustiilis muutusi teha.

Tagli Pitsi
Kristin Salupuu

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Nii palju kui on inimesi, on ka erinevaid arusaamu tervislikust toitumisest ja maitsvast toidust.

Toitumine

Millised on kõige olulisemad märksõnad toitumises?

  • Vastavus vajadusele — inimese energia ja toitainete vajadused on erinevad ning muutuvad elu jooksul
  • Tasakaalustatus — energia saamine makrotoitainetest (valgud, rasvad, süsivesikud = etteantud piirides; toiduga tuleb saada piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid
  • Mitmekesisus — varieeri toite toidugruppide vahel ja see
  • Mõõdukus — ettevaatust väga soolaste, magusate ja/või rasvaste toitude söömisel ning alkoholi tarbimisel

Mitmekesisemalt toitumiseks ei ole vaja ette antud näidismenüüs näpuga järge ajada. Näidismenüü võib olla ka inspiratsiooniks. Soovi korral võib näiteks toiduained välja vahetada või koguseid muuta. Lõuna- ja õhtusöögi puhul tasuks silmas pidada taldrikureeglit: vähemal poole taldrikust peaksid moodustama aedviljad.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST