Unetute põlvkond

Meie elu vallutanud ekraanid, suur õppekoormus, noorukitele omane öine eluviis ja koolipäevade varane algus – selle kõige tõttu on teismelised pidevas unevõlas ning kannatavad „sotsiaalse ajavahe“ käes.

Kui sa saaksid oma teismelist kaitsta tarbetu ärevuse, depressiooni ja kroonilise stressi eest ning tekitada tema elus sügavamat õnne- ja heaolutunnet, siis sa ju teeksid seda, eks? Raamatus „Unetute põlvkond“ lahkavad autorid üht suurimat ähvardavat ohtu teismeliste füüsilisele ja vaimsele tervisele – unevaegust. Võttes appi hiljutised teaduslikud uuringud annavad nad konkreetseid nõuandeid lapsevanematele, ent kutsuvad üles ka õpetajaid, koolijuhte, ülikoole, treenereid ja poliitikuid asuma kiirelt tegudele.

Sisutoimetaja René Randver on lisanud käsiraamatule Eesti olude konteksti.

Käesolev raamat aitab

  • suurendada teismeliste motivatsiooni hästi magada
  • muuta perede suhtumist nutitelefonidesse, sotsiaalmeediasse ja ekraaniaega
  • kasutada teadmisi teismeliste öisest eluviisist mõistlike uneharjumuste tekitamiseks
  • panna paika sammud koolide unesõbralikumaks muutmiseks ja süsteemsete muutuste elluviimiseks, mis võimaldaksid teismelistele vajalikul hulgal puhkust
Heather Turgeon
Julie Wright

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Lapsevanemate jaoks on laste vaimse tervise ja heaolu kaitsmine kõige tähtsam ülesanne.

Äratus­kell

Milline peaks olema äratuskell?

Öösel pime (ei helenda)

See tundub pisiasi, aga ei ole seda. Valgus saadab ajju signaale, et on aeg ärgata. Kella vaatamine või valguse ja numbrite nägemine keset ööd võib aju aktiveerida. Otsi kell, mis on kogu öö pime.

Lihtne ja vaikne

Äratuskell peaks olema lihtne ja vaikne, mitte ühendatud interneti ja muu informatsiooniga, ning ilma huvitavate funktsioonideta. Eelista lihtsat disaini ja funktsioone.

Autorid eelistavad analoogkellasid, millel on seierid, mitte elektroonilised numbrid, sest enamasti pole need valgustatud ja on lihtsamad. Öösel numbrite nägemine on aju jaoks liiga palju informatsiooni ning see võib põhjustada ärevust ja unetust.

Määra lõõgastumise kellaaeg

Ideaalne oleks kell, millel saab seadistada kaks äratust. Üks võiks olla märguandeks hakata lõõgastuma ja seadmed enne magamaminekut käest panna ning teine äratuseks. Nii on sul selged välised kellaajasignaalid (näägutamist pole vaja), ekraanid jäävad magamistoast eemale ja sul on ka hea abivahend teiste pereliikmete sisemise kella treenimiseks.

Kordusäratuse nuppu ei maksa kasutada

Ära vajuta kordusäratuse nuppu. Kordusäratus ei lisa kvaliteetset und ja võib unemustri segi lüüa: see ei aita tunda end voodist välja tulles vähem uimase ja unisena.

Palju mõistlikum on panna äratuskell helisema ajaks, mil sa tõesti pead voodist välja tulema (mitte varasemaks, et siis mitu korda kordusäratuse nuppu vajutada). Kui sulle meeldib kordusäratuse nupp, pane äratuskell toa teise otsa kummutile või riiulisse, et peaksid selle kinni panemiseks voodist välja tulema.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST