4000 nädalat. Surelike ajakasutus

Keskmine inimelu on absurdselt ja vihaleajavalt lühike. Kui eeldada, et elad kaheksakümneseks, on sul veidi üle nelja tuhande elunädala.

Kõik teavad, et aega on liiga vähe. Meie kinnismõtteks on üha rohkem ära teha, oma töö- ja eraelu paremini tasakaalu saada, keskenduda kõige olulisemale; meile antakse pidevalt nõu, kuidas saada produktiivsemaks ja efektiivsemaks. Kuid sellised tehnikad sageli vaid halvendavad olukorda, pannes meid veel ärevamalt kiirustama, ja alati tundub, et nii paljud tähtsad asjad elus on ikka saavutamata. Harva märkame, et meie ajahädade taga on suurim ajakasutusprobleem üleüldse: kuidas kõige paremini kasutada seda nelja tuhandet nädalat, mis meile on antud.

Toetudes nii muistsete kui nüüdisaegsete filosoofide, psühholoogide ja vaimsete õpetajate tarkustele, on Oliver Burkeman valmis saanud huvitava, humoorika, praktilise ja väga sügavmõttelise raamatu aja ja selle kasutamise kohta. Eitades meie ajastu asjatut püüdlust „kõik tehtud saada“, tutvustab see raamat lugejatele vahendeid, mille abil luua tähenduslik elu, tunnistades samas meile antud aja lõplikkust. Saab selgeks, et paljud viisid, kuidas me seni oleme ajast mõelnud, pole vältimatud ja üldkehtivad tõed, vaid pigem kahjulikud valikud, mida oleme indiviidi ja ühiskonna tasandil teinud. Ent leidub muid ja paremaidki võimalusi.

Oliver Burkeman

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Ära lase end häirida „ilmajäämishirmust“, alles siis hakkad aru saama, et enam-vähem kõigest ilmajäämine on sisuliselt garanteeritud.

Puhkamine

Soovitused ja reeglid puhkamiseks

Paljud arvavad ekslikult, et töötegemise lõpetamiseks pole vaja muud, kui mitte tööd teha. Keset päist päeva polegi teab kui lihtne hoogu maha võtta ja lõdvestuda, see pole pika tööpäeva järel voodile räntsatamine. Pideva töörabamise katkestamine nõuab üllatavalt kõva tahtepingutust; see peab saama harjumuseks, ja ka ühiskond peab seda sulle ette kirjutama.

Varem, kui ühiskond seda meile peale sundis, oli lihtsam aega maha võtta: sa ei saanud poodi minna, kui kõik poed kinni olid, või tööle ilmuda, kui kontoriuks lukus seisis. Nüüd on surve vastupidine: poed on nädal läbi terve päeva lahti (ja internetis ka öösel) ning tänu digitehnoloogiale on liigagi lihtne kodus töötada.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST