Elamise loomulik kergus

​Terve inimkond on praegu läbimas ääretult keerulist perioodi, mis on tulvil teadmatust, uusi reegleid ja pingeid. Paljudes soodustab see tohutu stressi, hirmu ja ärevuse teket. Kuid nende või mõne muu mittepanustava emotsiooni või tunde kogemine ei aita kaasa olukorra lahenemisele. Vastupidi, see teeb olukorda veel hullemaks, kuna mainitud emotsioonid käivitavad liialt intensiivsetena või liiga pikalt kestes meis võitle-või-põgene-või-tardu reaktsiooni, mis takistab immuunsüsteemi normaalset tegevust ja muudab haigustele vastuvõtlikumaks.

Praegu on enese tasakaalus ja terve hoidmine eriti suur väljakutse. Selles osas võib palju kasu olla hirmu- ja stressitaseme teadlikust vähendamisest koputusteraapia ning hiina meditsiini tarkuseterade abil – et oleks lihtsam kogeda suuremat sisemist rahu, elurõõmu ja elamise loomulikku kergust.

Lisaks hirmude, ärevuse, viha ja stressi leevendamisele käsitletakse selles raamatus ka vastumeelsustunnet, frustratsiooni, süütunnet, häbitunnet ja muid häirivaid emotsioone. Seal on akupunktide asukohti kirjeldavaid jooniseid ning suur hulk koputusteraapia juhendeid, mis aitavad leevendada häirivaid emotsioone ja tundeid. Samuti tõhusaid hiina meditsiini tervisevõimlemise harjutusi, mille abil on lihtsam püsida terve ja tasakaalus.

Kreet Rosin-
Pindmaa

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Üks südamest tulev naer parandab tuju, toetab immuunsüsteemi ning stimuleerib uitnärvi.

14 mõtet raamatust

 • Õpi tunnetama sinus pesitsevaid hirme. Püüa aru saada, kas neil on sulle ja sinu isiklikule reaalsusele pigem panustav või kahjustav toime. Kui nad takistavad sul elus edasi liikumist ning oma tõelise potentsiaali väljendamist, vabasta nende kahjustav toime.
 • Otsus käivitab protsessi, ka emotsionaalse tervenemise puhul. Olgu tegu koogi küpsetamise, maja ehitamise, trennitegemise, mõne projekti käivitamise, kehakaalu langetamise, enese tervendamise või millegi muuga, esmalt on vaja otsust. Sa ju ei kutsu kopameest aeda auku kaevama, kui sa pole otsustanud rajada tiiki või vundamenti vajavat hoonet. Seega, soovitud muutuse loomiseks on vajalik sisemine otsus, mis käivitaks protsessi.
 • Otsuse või kavatsuse toimiv sõnastus ei ole kuhugi kivisse raiutud ning seetõttu võid olla loominguline. Lähtu oma konkreetsest olukorrast ja seisundist.
 • Maandada aitab isiklike juurte kasvatamine. Maandatust aitab tugevdada näiteks see, kui kujutad ette, et sinu jalgade küljes on palju lund ning sellest lumest vabanemiseks trambid jalgu tugevalt vastu maapinda (või põrandat – eeldusel, et see alumistele naabritele sobib).
 • Ei ole võimalik kogeda sisemist rahu ilma turvatundeta. Turvatunne on üks meie baasvajadusest alates esimesest eluhetkest kuni viimse hingetõmbeni. Selle osas saab palju kaasa aidata sisesmises turvalises paigas viibimine. Kui oled selle ühe korra endale loonud, saad seda edaspidi kasutada kas eraldiseisva abivahendina või koos teiste meelerännakute ja praktikatega.
 • Hingamisele keskendumine on alguspunkt. Paljud iidsed traditsioonid kasutavad hingamisele keskendumist, kuna hingamine suudab mõjutada nii meie meelt, emotsioone kui ka keha. See teeb hingamisest – eeldusel, et seda kasutatakse õigesti – võimsa abivahendi mõjutamaks meie üldist seisundit.
 • Hetkeasukoha teadvustamine aitab aru saada, kus sa omaedega käesoleval hetkel oled ning millises suunas edasi liikuda. See aitab vältida olukordi, kus juhised kõlavad a´ la «pööra suure pilve juurest vasakule».
 • Lisaks hetkeasukohale on vaja saada ülevaade ka oma seljakotis olevast pagasist. See inventuur tasub ette võtta seetõttu, et kui sinu pagasi hulgas on midagi ülearust, võtab see sinu liikumiskiirust maha.
 • Hirmude tõttu jäetakse elu elamata ja unistused teostamata. Rosin-Pindmaa pole seni kuulnud ühestki inimesest, kes oma surivoodil oleks öelnud: «Jumal tänatud, et ma end kõigest ohtlikuna tunduvast eemale hoidsin ja turvaliselt läbi elu hingitsesin, kuigi pidevas hirmus. Nüüd võin rahuliku südamega surra.» Tihti peale kahetsetakse ikka tegematajätmisi ja mitteelamist täiel rinnal.
 • Muutuse loomiseks on oluline esmalt olukorda aktsepteerida sellisena, nagu see on. See ei tähenda seda, et sa ei võiks selles muutust luua. Praegust olukorda aitab aktsepteerida vaatenurk, et mingil moel oled sa andnud oma valikutega panuse käesoleva kogemuse ilmnemiseks. NB! See ei õigusta kellegi vägivaldsust või sobimatut käitumist! Küll aga aitab see välja tulla ohvrirollist ning saada kontakti iseenda väekama versiooniga, loomaks muutust.
 • Loomulikult tasub lisaks andestamisele ka ise andeks paluda. See küll eeldab sinult teadvustamist, et oled ise midagi sobimatut öelnud, mõelnud või teinud. Mõnikord see tähendabki, et sa piltlikult öeldes valad endale ämbritäie tuhka pähe. Ja kui ühest ämbrist ei piisa, valad veel teise ka. Rohkem ei ole reeglina vaja. Sest pea meeles, «igaüks annab endast igas hetkes parima, vastavalt oma teadlikkusele, kogemuste pagasile ning hingehaavadele» kehtib ka sinu puhul.
 • Ilmselt on kõik inimesed teadlikud sellest, et kui me ei võta aega meile oluliste praktikate tegemiseks, siis me oma teel edasi ei liigu – vähemalt mitte meile meelepärase tempoga ning mitte soovitud suunas. See oleks nagu laeva ootamine lennujaamas.
 • Muutuste loomisel on oluline järjepidevus – teha igapäevaselt sulle panustavaid valikuid. Annan endale aru, et ka muutuste protsess võib endaga kaasa tuua stressi. Kuid las see stress olla siis pigem seotud teadlike valikutega, kui et praeguses mittepanustavas mugavustsoonis passimisega.
 • Kui kõike on liiga palju, tee endale asi lihtsamaks – muuda vähemalt ühte protsenti oma päevast. Meil kõigil on elus vähemalt üks asi ühtemoodi: meie käsutuses on iga päev 1440 minutit. Kuid kuidas me neid minuteid kasutame, teeb meist üksteisest erinevaks. Mis sa arvad, mis muutuks sinu elus, kui sa võtaksid 1440 minutist ühe protsendi, st 14 minutit ja 24 sekundit, ümardatult 15 minutit päevas, ning teeksid teadlikult sulle panustavaid tegevusi?

Kajastused

 1. KUIDAS läbi koputusteraapia andestada? – 13.12.22 Buduaar
 2. HÜVA NÕU | Lisaks andestamisele on oluline ka andeks paluda: vastumeelsuse vabastamine koputusteraapia abil – 07.12.22 Õhtuleht
 3. Kreet Rosin-Pindmaa: vesi on kõige alus ning paik, kus peitub potentsiaal – 07.12.22 Raamatud/Postimees
 4. Mida kujutab endast mõtteväljaravi? – 15.11.22 TV3.ee
 5. Kreet Rosin-Pindmaa: oma emotsioonide eest vastutame üksnes meie ise – 12.11.22 Raamatud/Postimees
 6. HÜVA NÕU | Miks on oluline aktsepteerida end sellisena nagu oled? – 09.11.22 Õhtuleht
 7. MIKS on oluline praktiseerida positiivseid kinnitusi? – 09.11.22 Buduaar
 8. KATKEND RAAMATUST ⟩ Märgid, et tunded on läinud üle käte ja võivad muutuda kahjustavaks – 21.10.22 Raamatud/Postimees
 9. Emotsionaalne trauma, mis ei kao. 11 lihtsat moodust, mis toetavad traumamälestuse leevendamist – 15.10.22 Delfi/Naistekas
 10. HÜVA NÕU | IGIPÕLINE KÜSIMUS: miks sõnad teevad haiget ja mõjutavad meid nii tugevalt? – 03.10.22 Õhtuleht
 11. Ütled enne kui mõtled? 12 nõuannet, mis aitavad sul end vaos hoida – 09.09.22 Delfi/Naistekas
 12. KUUS LIHTSAT MOODUST, mis aitavad vähendada stressitaset – 02.09.22 Buduaar
 13. 14 head mõtet raamatust «Elamise loomulik kergus» – 01.09.22 Raamatud/Postimees
 14. Terapeut selgitab: kui sa usud, et 13 ja reede toob ebaõnne, siis… – 20.08.22 Raamatud/Postimees
 15. 10 kasulikku mõttetera, mis aitavad kogeda suuremat sisemist rahu ja elurõõmu – 12.08.22 Raamatud/Postimees
 16. HÜVA NÕU | Terapeut: kui keegi väidab, et temas pole viha raasugi, siis ta ilmselt valetab – 08.08.22 Õhtuleht
 17. Kreet Rosin-Pindmaa: vanad hingehaavad panevad meid sageli ülereageerima – 03.08.22 Raamatud/Postimees
 18. Rõõm, kurbus, viha – terapeut selgitab, kuidas erinevad emotsioonid meie südamele mõjuvad – 23.07.22 Delfi/Naistekas
 19. Elus on liiga palju stressi? Lihtsad ja efektiivsed moodused, kuidas alandada stressitaset – 23.07.22 Hingele/Goodnews
 20. HÜVA NÕU | Ka allasurutud positiivne emotsioon võib meie tervist kahjustada. – 22.07.22 Õhtuleht
 21. Kreet Rosin-Pindmaa õpetab, kuidas läbi uitnärvi stimuleerimise stressitaset alandada – 21.07.22 Postimees/Raamatud
 22. Meelespea rahulolevama elu jaoks: oma emotsioonide eest vastutad vaid sina ise – 09.06.22 Raamatud/Postimees
 23. Puust ja punaseks: mis on emotsioonid? Emotsioonid on inimeseks olemise lahutamatuteks koostisosadeks ning need eristavad meid robotist – 09.06.22 Hingele/GoodNews
 24. Ei suuda stressiga toime tulla? Terapeut selgitab lahti stressi olemuse ja räägib, miks see võib vahel hea olla – 09.06.22 Naistekas/Delfi
 25. MILLAL otsida abi terapeudilt? – 06.06.22 Buduaar
 26. Terapeut Kreet Rosin-Pindmaa: julgus ei tähenda hirmu puudumist, vaid tegutsemist hoolimata hirmust – 04.06.22 Raamatud/Postimees
 27. Veel homseni saab anda hoogu terapeut Kreet Rosin-Pindmaa uuele raamatule “Elamise loomulik kergus” – 30.05.22 Heategu/Goodnews
 28. Emotsioonid keevad pidevalt üle? Terapeut selgitab, kuidas erinevad tunded enda kasuks tööle panna – 29.05.22 Naistekas/Delfi
 29. Kreet Rosin-Pindmaa: elamise teeb kergeks kontakt looduse ja oma tõelise olemusega –05.22 Raamatud/Postimees
 30. 10 soovitust, kuidas oma emotsioonidega paremini toime tulla – 25.05.22 Raamatud/Postimees
 31. NIPINURK: 12 HEAD mõtet, kuidas oma emotsioone positiivsena hoida – 16.05.22 Buduaar
 32. ANNAME HOOGU I Kreet Rosin-Pindmaa annab välja raamatu “Elamise loomulik kergus” – 12.05.22 Hingele/GoodNews
 33. Terapeut annab nõu, mida teha, kui tunned kurbust – 04.05.22 Raamatud/Postimees
 34. Proovi seda lihtsat harjutust, et saada vabaks häbitundest – 09.04.22 Raamatud/Postimees
 35. 21 head ja innustavat mõtet Kreet Rosin-Pindmaa peagi ilmuvast raamatust «Elamise kergus» – 02.04.22 Raamatud/Postimees
 36. NIPINURK: Nippe, kuidas aru saada, mis on tunne ja mis on emotsioon – 01.04.22 Buduaar
 37. HÜVA NÕU | Kuidas aru saada, et sinusse on kinni jäänud traumeeriva olukorraga seonduv emotsioon? – 01.04.22 Õhtuleht
 38. KUULA RAADIO ELMARI HOMMIKUJUTTU I Kreet Rosin-Pindmaa annab nõu, kuidas Hiina meditsiiniga väsimuse vastu võidelda – 30.03.22 Hingele/GoodNews
 39. Hiinameditsiiniga kevadväsimuse vastu: energiline oled siis, kui keha on tasakaalus – 30.03.22 Raadio Elmar
 40. Elmari hommikujutt: Kreet Rosin-Pindmaa kevadväsimusega võitlemisest – 30.03.22 Raadio Elmar
 41. Kreet Rosin-Pindmaa annab välja raamatu, mis õpetab vähendama häirivate emotsioonide mõju – 29.03.22 Raamatud/Postimees

KÜSI PAKKUMIST