Naise tervis

Hiljemalt neljakümnendates tekib naisel üha enam üleminekuaastatega seotud küsimusi ja ringlemas on liigagi palju vastuseid. Menopaus ja seda ümbritsevad aastad on naise elus aeg, mil kehas toimuvad mitmed muutused ja sellega kaasnevad vaevused ning ka hirmud. See periood naise elus on füsioloogiliselt paratamatu, aga mitte lootusetu kannatamine. Uued teadmised meditsiinivaldkonnas võimaldavad elada pikal elukaarel võimalikult kaua tervena ja kvaliteetselt.

Mida menopaus üldse tähendab? Kuidas ja milleks valmistuda? Millist mõju avaldavad naissuguhormoonid naise kehale? Millised on tänased seisukohad hormoonasendusravi võimalustest? Kellelt ja milliseid küsimusi küsida? Mida ma ise enda heaks teha saan?

Kõik muutused ja argised küsimused on meie kõikide jaoks ühtviisi üliolulised ja elumuutvad. See sisukas raamat annab rohkem vastuseid, kui küsida oskaksid. „Naise tervis. Keha ja meel üleminekueas“ autorid on tunnustatud ja väga suure kogemustepagasiga Eesti arstid Kai Haldre ja Jaan Vogelberg, arst-toitumisteadlane Kristel Ehala-Aleksejev ja liikumispedagoog Marika Hanson.

Raamat, mille autorid on tipptasemel asjatundjad, on sobilik ja väga vajalik lugemine igas eas naisele, eriti aga 40+ vanuses. Ja miks mitte ka mehele, kes soovib paremini naisi mõista.

„Teadmised on võim, sealhulgas ka võim ja võimalus võtta küpses eas enda kätte vastutus oma enesetunde ja tervise osas,“ ütleb dr Kai Haldre. „Ilma hea füüsilise ja vaimse enesetundeta on elurõõmu hoida väga raske kui mitte võimatu. Seda tõdemust meenutada pole kunagi liiga hilja ja eriti asjakohane on see üleminekueas, kui naise kehas ja meeles toimuvad kiired ning jäävad muutused.“

Kai Haldre, Kristel Ehala-Aleksejev, Jaan Vogelberg, Marika Hanson

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Meediajuht

Grete Kägo

Grete Kägo

Toimetaja

Kristi Zirk

Kristi Zirk

Veebiarendaja

Liina Kumm

Liina Kumm

Projektijuht

Joanna Koovit

Joanna Koovit

Juhiabi

Evelin Kruus

Evelin Kruus

Fotograaf

Selleks et alustada, ei pea sa nägema tervet treppi, sa pead vaid astuma esimese sammu. – Martin Luther King

Katkend raamatust

Tantsu tervendavad omadused

Tantsimine on võimas tööriist enesetervenduseks. Teaduslikud uuringud on näidanud, et tantsimine suurendab endorfiinide taset kehas, mis soodustab heaolu- ja õnnetunnet. Samuti aitab tantsimine vähendada stressihormooni kortisooli taset, aidates sellega leevendada stressi ja ärevust.

Lisaks on tantsimine seotud dopamiini ja oksütotsiini taseme tõusuga ajus. Need hormoonid vastutavad motivatsiooni, rõõmu ja lähedustunde eest. Seega pole tantsimine ainult füüsilise, vaid ka vaimse heaolu allikas.

Tants on tõhus vahend südame-veresoonkonna tervise parandamiseks, tasakaalu ja koordinatsiooni arendamiseks ning üldise kehalise vormi säilitamiseks.

Tantsimine võimaldab inimesel olla hetkes kohal. See on nagu aktiivne meditatsioon, mis aitab ületada sisemisi konflikte ja tuua rahu. Tantsimisega saab katkestada argielu keeristormid, keskenduda endale ja oma vajadustele.

Mõtle sellele, kuidas lapsed tantsivad spontaanselt, kui nad kuulevad muusikat. Tantsides nagu lapsed – vabalt ja muretult –, on võimalik kogeda tõelist rõõmu ja sisemust vabadust. Tants on nagu mäng, mis aitab meil naasta lapsepõlve lihtsuse ja õnne juurde.

Tantsimine on tõepoolest võimas vahend emotsioonide väljendamiseks ja isiklikuks tervendamiseks. Selle praktika kaudu saab inimene avastada uusi viise enda väljendamiseks ja tervendamiseks, luues ühenduse oma sisemise mina ja kehaga.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST