Tervise taastamine probiooti­kumide abil

Praegu on tervisevaldkonnas erakordselt põnev aeg. Viimasel ajal on hakatud mõistma, et rohke, rikkalik ja hästi tasakaalustatud komplekt sõbralikke baktereid ehk probiootikume aitab meil vältida või saada jagu allergiatest, igemeprobleemidest, reflukshaigusest, külmetusest ja gripist, soole¬põletikust, väsimusest, kõrgest kolesteroolitasemest, soole ärritussündroomist, kõhukinnisusest, diabeedist, üleliigsest kehakaalust, psoriaasist, põskkoopapõletikust, Crohni tõvest ja teistest hädadest.

„Tervise taastamine probiootikumide abil“ jaguneb kaheks osaks. Esimeses osas selgitatakse, mis asi on inimese kehafloora ja kuidas see soolestikus tegutseb. Vaatluse all on ka see, millest bakterite kogukond koosneb. Erilist tähelepanu pööratakse halbade ja heade bakterite loodusliku tasakaalu teemale. Põhjalikult käsitletakse seda, kuidas bakterite kogukond võib kehva toidu, toksilise keskkonna või erinevate ravimite tõttu tasakaalust välja minna ja tervisele negatiivseid tagajärgi põhjustada. Seejärel tuleb juttu võimalustest, kuidas tasakaal turvaliselt ja tõhusalt taastada. Tähtsat rolli mängivad siinjuures probiootikumid – head bakterid, mis on saadaval toidulisanditena. Teises osas kirjeldatakse levinumaid tervisehädasid, mis võivad bakterite tasakaalu häirumise tõttu tekkida. Iga terviseprobleemi juures vaadeldakse nii tavapäraseid ravimeetodeid kui ka seda, mil moel probiootikumidest abi võiks olla. Samuti leiate praktilist teavet ja nõuandeid, mis aitavad teil langetada enda tervise huvides kõige paremaid otsuseid.

Autorist Martie Whittekin on sertifitseeritud toitumisnõustaja ja sünditseeritud raadiosaate juht. Ta on olnud USAs juba üle 30 aasta meditsiini alternatiivsete suundade üks juhtfiguure. Riikliku täisväärtuslike toitude ühingu NNFA presidendina pidas ta edukaid läbirääkimisi, mille tulemusena võeti vastu toidulisandeid puudutavate tervise- ja haridusküsimuste seadus. Selle eest tunnustas NNFA teda „Ristisõdalase auhinnaga“. Lisaks on ta olnud Bastyri ülikooli hoolekogu liige. Tema eelmist raamatut „Looduslikud alternatiivid maokaitsetablettidele“ on saatnud suur müügiedu.

Martie Whittekin

Autor

Periood

kajastust

Projekti ülevaade

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina

Vastutaja

Probiootikumid parandavad meeleolu. Juba sellest üksi võib olla palju abi, sest suur osa (kui mitte suurem osa) tarbetust söömisest on emotsioonidest põhjustatud.

Katkend raamatust

Allergia

Me kasutame mõistet “allergia” üsna kergekäeliselt. Alljärgnevalt mõned näited selle termini kasutamisest koos selgitusega, mida selle all tegelikult mõeldakse.

  • Kui inimene ütleb: “Ma olen esmaspäevade suhtes allergiline”, siis me mõistame, et tal tekib pärast nädalavahetust tööle minnes negatiivne emotsionaalne reaktsioon. See ei ole muidugi allergia meditsiinilises tähenduses. Probiootikumid aitavad küll emotsioone stabiliseerida, aga lisaks tasuks otsida endale meelepärasem töökoht.
  • Kui inimesel tekivad piima juues kõhugaasid või muud seedekulgla kaebused, siis võib ta nimetada seda allergiaks. Ka see ei ole tavaliselt allergia, vaid pigem talumatus, sest sel inimesel ei ole piima täielikuks seedimiseks vajalikku ensüümi (laktaas). Probiootikumid leevendavad toidutalumatust.
  • Tõeline allergia on immuunsüsteemi erinevate mehhanismide ülereageerimine millelegi (tavaliselt mõni valk), mis ei kujuta endast tavaolukorras ohtu. Kahjustuse põhjustab organismi enda kaitsemehhanismide ülemäära innukas reaktsioon sissetungijale ning püüd seda maha tappa. Õietolmu või värskelt niidetud muru tekitatud aevastamine ja silmade sügelus on näited hooaja või keskkonnateguritega seotud allergiast.

Mitmetes topeltpimedas platseebokontrollitud katses on leitud, et probiootikumid leevendavad nii allergilist nohu kui ka hooajalist allergiat. Kiudainete tarvitamine aitab astmat ennetada ilmselt selle tõttu, et kasulikud bakterid toituvad kiudainetest.

Kajastused

KÜSI PAKKUMIST